ŽABÁCKÁ NOVOROČNÍ PROJÍŽĎKA


Termín:
1. ledna 2024, pondělí – 10:00 h

Místo:
Sedlčany – sportovní areál Luční (GPS: 49.6558919N, 14.4291625E)

Charakteristika:
Cyklistické přivítaní nového roku.

Délka:

Základní délka projížďky je 30 km.
Trať může být podle aktuálních podmínek a dohody upravena.

Trať:
10:00 h – Novoroční kolečko ve sportovním areálu Luční, odjezd po Krčínově cyklostezce směr Jesenice, Sedlec-Prčice
10:40 h – Zastávka v Jesenici – Novoroční pozdrav u školy, odjezd po Krčínově cyklostezce do Sedlce-Prčice
Sedlce Prčice, náměstí Vítka z Prčice
Cesta zpět podle aktuálních podmínek a podle dohody buď nejkratší cestou po silnici číslo 105 přes Jesenici do Sedlčan, nebo prodloužené varianty např. přes Vrchotice.

Neplatí se žádný účastnický poplatek


Zajímavá místa u trati:
1. Sedlčanská retenční nádrž
Výstavba „Sedlčanské přehrady“ začala v roce 1981. Voda z nádrže měla sloužit pro potřeby plánované slévárny v Sedlčanských strojírnách. Voda do jezera se začala napouštět na jaře roku 1983. K vybudování slévárny nakonec nedošlo.

2. Křížová cesta Jesenice u Sedlčan
Křížová cesta vede od kostela Nejsvětější Trojice na nedaleký vrcholek, kterému se kvůli přítomnosti křížové cesty říká Kalvárie. K vybudování křížové cesty došlo v roce 1836. Místo obvyklých 14 zastavení na křížové cestě najdete 17 kamenných křížů s výjevy zachycující cestu Ježíše Krista na Kalvárii, jeho ukřižování i zmrtvýchvstání.

3. Středisko družicových spojů Měšetice
První středisko družicových spojů v Československu, bylo otevřeno v roce 1974. Zařízení sloužilo k zajišťování mezinárodních televizních přenosů a telefonních spojů. V současnosti také k přenosu dat. Nejdříve byla v provozu jedna parabolická anténa (průměr 12 m). Později byly nainstalovány další antény.

4. Zámek Prčice
Barokní zámek stojící na místě dřívější tvrze Vítkovců.

5. Náměstí Vítka z Prčice
Prčické náměstí nese jméno po zakladateli prčického sídla a pravděpodobném zakladateli rodu Vítkovců. Vítek I. z Prčice ( * před rokem 1120 – † 1194) byl významný šlechtic, který zastával funkci stolníka druhého českého krále Vladislava II.


Mapa tratě:


Trasy turistických akcí v roce 2024 si můžete prohlédnout zde v přehledu Žabáckých turistických tras na portálu mapy.cz.

Další žabácké trasy si můžete prohlédnout v archívu plánků na portálu mapy.cz zde. Nechte se inspirovat a samostatně se vydejte po žabáckých stopách.