ŽABÁCKÁ PROCHÁZKA DO SVATOJANSKÝCH LESŮ


Termín:
26. května 2024, neděle – 9:00 h

Místo:
Oříkov – střed obce, u biopekárny (GPS: 49.6416831N, 14.3825064E)

Charakteristika:
Jarní procházka do Svatojanských lesů.

Délka:
Základní délka procházky je 14,5 km.
Trať může být podle aktuálních podmínek a dohody upravena.

Trať:
Jde se z Oříkova do Třebnice a dále k osadě Podlipí. Pokračuje se přes Svatojanské lesy kolem osad Mečkov a Medná k obci Štileček. Odtud se kolem kamenolomu a přes vrch Pikřice vrátíme zpět do Oříkova.  

Neplatí se žádný účastnický poplatek


Zajímavá místa u trati:

1. Zámek Třebnice
Původně barokní zámek byl založený v druhé poloviě 18. století. Jeho současná novorenesanční podoba pochází z 19. století.  V roce 1766 se zde narodil Josef Václav Radecký z Radče pozdější významný vojevůdce a velitel rakouské armády. Na oslavu jeho vojenských úspěchů napsal hudební skladatel Johann Strauss starší známý Radeckého pochod (marš).

2. Rozcestí u kapličky sv. Marka
Scéna pohádky Honza málem králem, kde bubeník se skupinou zbrojnošů hledá Honzu, se natáčela na tomto rozcestí s kapličkou sv. Marka.

3. Štíleček
Ve vsi Štíleček se natáčely scény do filmu Prázdniny pro psa. Kousek dál po cestě se naskytne zajímavý pohled do nedalekého kamenolomu.


Mapa tratě:


Trasy turistických akcí v roce 2024 si můžete prohlédnout zde v přehledu Žabáckých turistických tras na portálu mapy.cz.

Další žabácké trasy si můžete prohlédnout v archívu plánků na portálu mapy.cz zde. Nechte se inspirovat a samostatně se vydejte po žabáckých stopách.