Povltavský sportovní klub DA-BA

POVLTAVSKÝ SPORTOVNÍ KLUB DA-BA


Občanské sdružení se zaměřením na tělovýchovu a sportovní aktivity dětí, mládeže a dospělých.
Povltavský sportovní klub DA-BA sdružuje zájemce o tělovýchovu, sport a zdravý životní styl a organizuje po ně a pro další sportovní přátele komplexní tělovýchovný program.


Hlavní náplní aktivit PVSK DA-BA je cyklistika, kterou doplňuje běh, turistika a všeobecná tělesná příprava. Tělovýchovný program i sportovní akce organizované pod hlavičkou klubu jsou určené široké sportovní veřejnosti bez ohledu na výkonnost či sportovní ambice. Povltavský sportovní klub DA-BA se zaměřuje především na práci s mládeží, tělovýchovné aktivity pro celé rodiny a sportovní aktivity pro rekreační a výkonnostní (tzv. hobby) sportovce.


Myšlenku tělovýchovné organizace zformuloval (1. srpna 1967) a Povltavský sportovní klub DA-BA založil (1986) Mgr. Rudolf Bartoš (29.2.1952 Tábor – 5.2.2020 Sedlčany), který se do cyklistiky zamiloval v Táboře při sledování Závodu Míru, historicky největšího českého cyklistického závodu. Od té chvíle se tento nejkrásnější a nejbarevnější sport natrvalo usadil v jeho srdci a nadšení pro cyklistiku a tělovýchovu doživotně předával své rodině a šířil mezi mladé i dospělé sportovní kamarády.


Činnost Povltavského sportovního klubu DA-BA lze rozdělit do tří částí. Prvním odvětvím je činnost spolková, tedy setkávání členů klubu a sportovních přátel na akcích klubu. Druhou oblastí je tělovýchovný program členů klubu, který nese název Škola sportu DA-BA, jehož základ tvoří činnost dětského cyklistického kroužku, na kterou navazuje další společný i individuální tělovýchovný program pro děti, rodiče i ostatní dospělé. Třetí oblastí je vlastní seriál sportovních akcí pro veřejnost, který nese název Povltavská sportovní série DA-BA s podtitulem „Sportujeme se Žabáky”. Do tohoto programu jsou zařazeny cyklistické a běžecké závody pro děti i dospělé (Povltavský pohár DA-BA a Povltavská trofej DA-BA), sada kontrolních testů všeobecné tělesné přípravy Žabácký odznak zdatnosti) a rekreační kondiční a turistické akce (Turistika se Žabáky).


Povltavský sportovní klub DA-BA se v rámci své činnosti a při svých veřejných akcích snaží dětem i dospělým ukázat, že sport je dobrá zábava a kvalitní náplň volného času. Nabízí možnost věnovat se sportu pravidelně celoživotně a do jeho programu se mohou zapojit jednotlivci i celé rodiny.

Z HISTORIE POVLTAVSKÉHO SPORTOVNÍHO KLUBU DA-BA


První veřejná sportovní akce pořádaná rodinou Rudolfa Bartoše byla zorganizována již 1. června 1961, kdy jeho rodiče, Rudolf a Editha, zorganizovali na kladenském Sletišti Olympiádu dětí a mládeže.

Rudolf Bartoš se oficiálně stal cyklistou na podzim roku 1987, kdy se stal členem cyklistického oddílu TJ Sparta Doly Kladno a v době studií na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Brandýse nad Labem se věnoval také atletice a plavání.

Od roku 1976 žil Rudolf Bartoš v Klučenicích, kde učil na základní škole a vedl zde mládežnický fotbalový oddíl. To byl první oficiální předchůdce dnešního Povltavského sportovního klubu DA-BA. Během působení v Klučenicích se také narodily děti Rudolfa Bartoše, dcera Miroslava (1978) a syn Petr (1980).

První cyklistický závod v Sedlčanech se uskutečnil 2. listopadu 1983. Připravil ho Rudolf Bartoš, tehdejší nový ředitel základní školy, s pomocí Pionýrské skupiny Josefa Suka. Cyklistický závod se startem a cílem na Sedlčanské kotlině byl určený dětem a mládeži.

V září roku 1986 vznikl v Sedlčanech dětský cyklistický kroužek, který fungoval při základní škole. Do té doby probíhala cyklistická činnost v rámci pionýrské organizace. Cyklistický oddíl byl v Sedlčanech oficiálně založen 31. října 1986, kdy se konala ustavující schůze Oddílu cyklistiky TJ Start KDS Sedlčany. Členy výboru cyklistického oddílu byli zvoleni Rudolf Bartoš, Stanislav Vybíral a František Štemberk.

První oficiální veřejné cyklistické závody určené všem věkovým kategoriím začali sedlčanští cyklisté organizovat v roce 1987. Nejdříve se závodilo na silnici. Časovka jednotlivců se jela 10. 4. 1987 na trati ze Sedlčan do Sedlce a zpět a první hromadný závod 10. května 1987 na Suchdolském okruhu. Od té doby má Povltavský sportovní klub DA-BA na kontě stovky cyklistických závodů. Mezi nejvýznamnější silničářské akce patří tři etapy Závodu míru (1993-1995), M-ČSFR žen dorostenek a žákyň (1992), Český pohár mužů se startem a cílem na sedlčanském náměstí (1995) či Mistrovství České republiky handicapovaných cyklistů (2011).

Cyklistické či běžecké akce pro děti, které byly organizovány již před oficiálním založením klubu, dostaly ve školním roce 1987/1988 seriálovou podobu. První závod seriálu, jehož původní název byl Velká cena míru, se jel 9. září 1987. Tento seriál nebyl od té doby nikdy přerušen a dnes nese označení Povltavská trofej DA-BA.

Cyklistické závody v terénu organizoval Povltavský sportovní klub DA-BA již od počátku. Součástí seriálu pro děti byly závody v parku Háječek nebo na Červeném Hrádku. Na podzim roku 1987 se jeli dva veřejné cyklokrosové závody na Sedlčanské Kotlině. Nejvýznamnějším cyklokrosovým závodem pak byl Československý pohár, který se jel 18. listopadu 1989 na Šiberném vrchu. Zde se 28. října 1992 jel také první sedlčanský závod na horských kolech.

Běh byl od počátku existence klubu součástí zimní přípravy sedlčanských cyklistů. Veřejné běžecké akce jsou v kalendáři PVSK DA-BA od roku 1991. Základ pro ně stanovil Rudolf Bartoš s Kamilem Novotným, kteří 19. ledna 1991 při veřejném tréninku běželi ze Sedlce do Sedlčan. Na stejné trati se v následujícím roce (18. ledna 1992) konal první běžecký závod který Povltavský sportovní klub pořádal. Běžecké závody a v posledních létech také tzv. běžecké výzvy jsou od tohoto roku nedílnou součástí programu veřejných akcí pro děti, mládež i dospělé.

V roce 2002 se vedení klubu rozhodlo vytvořit vlastní celoroční sportovní program. Ten vznikl propojením řady již existujících akcí pro děti mládež a dospělé a přidáním akcí nových. Zářijová časovka jednotlivců z Vysokého Chlumce do Sedlčan tak byla první akcí nově vzniklého seriálu, který dnes nese název Povltavská sportovní série DA-BA a má podtitul „Sportujeme se Žabáky”.

4. července 2001 zvítězila Miroslava Bartošová v dráhovém sprintu žen. Celkem za svou kariéru získala dvanáct cenných kovů z republikového šampionátu. Toto vítězství v elitní kategorii je největším sportovním úspěchem členů PVSK DA-BA, kteří si připsali řadu dalších zajímavých úspěchů.

Neméně důležitý je fakt je, že klubem v průběhu přibližně čtyř desítek let prošly stovky dětí a dospělých. Tito sportovci dosahovali větších či menších sportovních úspěchů, ale hlavně si ke sportu a především k cyklistice vybudovali blízký vztah a ke klubu a jeho činnosti se stále hlásí.

Cyklistický kroužek DA-BA funguje po celou dobu existence klubu v jeho sídelním městě v Sedlčanech. Sportovní kroužky DA-BA byly v průběhu let také v Jesenici u Sedlčan, Sedlci-Prčici, Voticích, Krásné Hoře nad Vltavou či Olbramovicích.